Rzut kostką do gry

Rzut kostką do gry to strona, który symuluje rzut kostką o sześciu oczkach. Zanim przystąpisz do rzucania, wybierz iloma wirtualnymi kośćmi chcesz rzucić. Możesz tego dokonać wpisując odpowiednią wartość w pierwszym boksie. W drugim otrzymasz wynik rzutu oraz informacje o sumie oczek.

Suma oczek: 21

Rzut kostką do gry

Rzucanie kośćmi następuje po wciśnięciu przycisku Rzuć. Przed wykonaniem rzutu można określić iloma kośćmi będziemy rzucać. W tym celu należy w polu Ilość kości wpisać liczbę z przedziału od 1 do 10000.

Po wyrzuceniu kości wynik pojawi się obok. Dodatkowo prezentowana jest suma wyrzuconych oczek.

Wirtualna kostka do gry

Kości do gry są jednymi z generatorów liczb losowych (więcej możesz przeczytać tutaj: generatory liczb losowych i pseudolosowych). Jednak ich głównym zastosowaniem są gry (głównie planszowe, np. Chińczyk), w których liczba wyrzuconych oczek determinuje ruch gracza.

Kiedy dokładnie powstały pierwsze kości do gry dokładnie nie wiadomo. Najstarsze jakie zostały odnalezione pochodzą z 2000 roku p.n.e.

Kości do gry

Standardowe kości do gry to sześciany, w których każda ze ścian jest ponumerowana od 1 do 6 (najczęściej oczkami).

Kości do gry są niewielkich rozmiarów. Ich boki mają przeważnie 1-2 cm, więc mogę się łatwo zgubić. Wtedy możesz skorzystać z tej strony i rzucać kośćmi online. A jeśli gra wymaga dwóch kości, wystarczy, że ustawisz Ilość kości na 2.